Іспанський грип

Автор | 03.04.2024

Пандемія іспанського грипу 1918 – 1919 років – найбільш смертельна в історії людства. У ході якої захворіло приблизно 500 мільйонів людей у всьому світі – приблизно третину тодішнього населення планети. Кількість жертв пандемії за різними оцінками становить від 20 до 50 мільйонів осіб.

Що таке грип?

Грип або грип – це вірус, який атакує дихальну систему. Вірус грипу є дуже заразним: коли заражена людина кашляє, чхає або розмовляє, дихальні краплі утворюються і передаються у повітря, а потім їх може вдихати будь-хто поруч.

Спалахи грипу трапляються щороку і різняться за ступенем тяжкості, частково залежно від того, який тип вірусу поширюється. (Віруси грипу можуть швидко мутувати).

Симптоми іспанського грипу

Перша хвиля пандемії відбулася навесні 1918 року і в цілому була легкою. Хворі, які відчували такі типові симптоми грипу, як озноб, лихоманку та втому, зазвичай одужували через кілька днів, а кількість зафіксованих випадків смерті була низькою.

Однак, восени того ж року з’явилася інша, дуже заразна хвиля грипу. Потерпілі помирали протягом годин або днів, коли розвивалися симптоми, їх шкіра синіла, а легені наповнювались рідиною, що спричинило їх задуху. Лише за один рік 1918 року середня тривалість життя в США впала на десяток років.

Що спричинило іспанський грип?

Невідомо, звідки взялися конкретні штами грипу, які спричинили пандемію; однак грип 1918 року вперше спостерігався в Європі, Північній Америці та деяких районах Азії, перш ніж протягом кількох місяців поширився майже на всі інші частини планети.

Незважаючи на те, що грип 1918 року не має точного місця спалаху, він став відомий у всьому світі як іспанський грип, завдяки тому, що Іспанія сильно постраждала від цієї хвороби. Іспанія не приймала участь у Першій світовій війні, у ній була відсутня цензура в умовах воєнного часу, яка існувала у воюючих країнах. Тому згадки про грип там не замовчувались (навіть король Іспанії Альфонсо XII перехворів на грип).

Незвичним аспектом іспанського грипу було те, що він вразив велику кількість олодих людей – групу, як правило, стійку до цього типу інфекційних захворювань – включаючи значну кількість військовослужбовців на полях Першої світової війни. Більшість солдат американської армії в роки Першої світової війни загинуло саме від грипу, бойові втрати були куди меншими.

Хоча кількість загиблих, пов’язана з іспанським грипом, часто оцінюється від 20 до 50 мільйонів жертв у всьому світі, інші оцінки становлять до 100 мільйонів жертв – близько 3 відсотків населення планети. Точні цифри неможливо дізнатися через відсутність необхідної медичної документації у багатьох країнах.

Боротьба з іспанським грипом

У 1918 році лікарі та вчені не знали, що спричинило грип та як його лікувати. На відміну від сьогодні, не було ефективних вакцин чи противірусних препаратів, що лікують грип. Перша ліцензована вакцина проти грипу з’явилася в Америці в 1940-х роках.

Під час пандемії гриму, лікарні у Європі та Північній Америці були настільки перевантажені хворими на грип, що школи, приватні будинки та інші будівлі доводилося перетворювати на імпровізовані лікарні. Дуже бракувало лікарів, часто працювати у таких лікарнях були змушені студенти-медики.

Для боротьби з епідемією оголошувалися карантини, від людей вимагали носіння масок. Закривалися громадські місця: включаючи школи, церкви та театри. Людям рекомендували уникати рукостискань та перебування в приміщенні, бібліотеки припиняли видачу книг. Доходило навіть до того, що заборонялось плювати на землю.

Вплив на суспільство

Грип знищував цілі родини, залишивши незліченну кількість безлічі вдів та сиріт. Часті похоронні процесії стали звичними явищами. Через велику кількість загиблих на кладовищах не вистачало місця, тому інколи доводилось ховати померлих у братських могилах.

Грип також дуже згубно вплинув на економіку. У США багато підприємство було закрито, оскільки працівники хворіли на грип. Такі послуги, як доставка пошти та вивезення сміття, були паралізованими через брак працівників. Не вистачало працівників у сільському господарстві, щоб збирати урожай.

Завершення пандемії

До літа 1919 року пандемія грипу закінчилася, оскільки заражені або померли, або виробили імунітет. Майже через 90 років, у 2008 році, дослідники оголосили, що виявили, що зробило грип 1918 року настільки смертельним: група з трьох генів дозволила вірусу послабити бронхи та легені жертв та відкрити шлях до бактеріальної пневмонії.

Починаючи з 1918 року, було кілька інших пандемій грипу, хоча жодна не стала настільки смертельною. Пандемія грипу протягом 1957 – 1958 років вбила 2 мільйонів людей по всьому світу, включаючи близько 70 000 людей у ​​Сполучених Штатах, а від пандемії 1968 – 1969 рік загинуло приблизно 1 мільйон осіб в тому числі близько 34 000 американців.

Понад 12 000 американців загинули під час пандемії H1N1 (або “свинячого грипу”), що була з 2009 по 2010 рік. Втім пандемія іспанського грипу, навіть не дивлячись на її поширення та велику кількість жертв була затьмарена смертельними наслідками Першої світової війни та через поганий запис та збереження медичних документів.

Джерело: https://www.history.com/topics/world-war-i/1918-flu-pandemic

Схожі статті