10 фактів, які ви можете не знати про Христофора Колумба

Автор | 29.04.2024

1. Колумбу не було потрібно доводити, що Земля куляста.Забудьте всі міфи про те, що в Стародавньому Світі та в Середні Віки, всі люди вірили в те, що Земля пласка. Колумб не мав необхідності доводити кулястість Землі. Ще давні греки довели це.  Вже в V? до нашої ери грецький філософ та математик Піфагор припустив, що земля куляста, а два сторіччя пізніше Арістотель підтвердив його пропущення за допомогою астрономічних спостереженнь. До 1492 найбільш освічені люди знали, що наша планета не має форму млинця.

2. Колумба, скоріш за все, не був першим європейцем, який перетнув Атлантичний океан та потрапив до Америки.

посмертний портрет Х. Колумба пензля Себастьяно дель Пьйомбо

Як вважається норвезький вікінг Лейф Еріксон за пять століть до Колумба, близько 1000 року досягнув берегів сучасного Ньюфаундленду. Деякі історики стверджують, що раніше за вікінгів берегів Америки досягали ірландські мандрівники, серед яких найбільш відомим є – Святий Брендан. Проте, той факт, що Колумб ніколи не висаджувався на узбережжі Північної Америки, робить дивним помпезне святкування 9 жовтня в США  як “День Відкриття Америки”.

3. Три країни відмовилися підтримувати експедицію Колумба. 

Протягом майже десятиліття, Колумб оббивав пороги європейських королівських дворів, у надії знайти підтримку для організації експедиції до Індії. Колумб прагнув домовитися з монархами Португалії, Англії та Франції, проте всюди він отримував  відмову. Експерти говорили Колумбу, що його розрахунки не вірні, і експедиція займе набагато більше часу, ніж він думав.

В Іспанії, королівські радники, також радили королю Фердинанду та королеві Ізабеллі не підтримувати авантюру Колумба.  Скептики виявилися правими, Колумб дуже помилився з розмірами материків та океанів. Проте на щастся, Колумб потрапив до раніше невідомої Америки.

4. Нінья і Пінта не були справжніми іменами двох з трьої кораблів Колумба.

У ?V ст. в Іспанії була традиція називати кораблі на честь святих. Проте моряки часто давали кораблям свої прізвиська, “неофіційні назви”. Так одне з суден, моряки Колумба прозвали Пінта, що в перекладі в іспанської означає “Повія”.  “Свята Клара”, яку моряки прозвали Нінья, отримала прізвисько “Нінья” на честь власника корабля Хуана Ніньї. Третій корабель мав офіційну назву “Свята Марія”, а неофіційна “Галісія” від місцевості де був збудований.

5. “Санта Марія” не повернулася назад в Європу.

У переддень Різдва 1492 року, флагманський корабель Колума наткнувся на кораловий риф, біля північному узбережжі Еспаньоли, поблизу сучасного Кап-Аїтьєн, Гаїті. Колумб повернувся в Іспанію на борту Ніньї, а також був вимушений залишити на острові майже 40 членів екіпажу, які заклали  перше європейське поселення в Америці. Коли Колумб повернувся в селище восени 1493 року, проте ніхто з екіпажу не був знайдений живим.

6. Колумб здійснив чотири подорожі до Нового Світу.

Хоча найбільш відома  подорож Колумба це експедиція 1492 року.  В наступному десятилітті Колумб повертався в Америку ще три рази. Під час наступних подорожей , Колумб досягав: островів Карибського басейну, Південної Америки та Центральної Америки.

7. У 1500 році, Колумб повернувся в Іспанію у ланцюгах .

Колумб був дуже  жорстоким правителем першої іспанської колонії на Гаїті. Будь-які виступи проти своєї влади, Колумб жорстоко придушував, стратуючи не тільки місцеве населення та навіть іспанських колоністів. Колоністи поскаржилися іспанському королю на Колумба.  Королівський Комісар  заарештував Колумба в серпні 1500 року, та привіз його до Іспанії в ланцюгах. Хоча Колумб був позбавлений свого губернаторства, король Фердинанд не тільки  звільнив Колумба, але й  профінансував четверту експедицію до Америки.

8. Місячне затемнення врятувало Колумба.

У лютому 1504 року караблі Колумба сіли на мілину біля берегів Ямайки. Колумб був змушений залишити половину екіпажу на острові. Тим часом екіпаж почав терпіти нестачу харчів. Колумб почав прохати місцеве населення про допомогу, але воно відмовлялося давати харчі іспанцям.

Колумб вирішив пітин а хитрість. Знаючи з астрономічних довідників, що найближче місячне затемнення буде 29 лютого, він попередив місцеве населення, що за їх відмову давати їжу іспанцям бог почне збільшувати місяць, показуючи таким чином свою лють. У призначений час, відбулося місячне затемнення, під час якого місяц потемнішав і став червоного кольору. Побачивши це, місцеве населення перелякалось та почало благати Колумба про  його заступництво перед богом, та принесли іспанцям достатню кількість їжі.

9. Навіть після смерт, тіло Колумба продовжувало “подорожувати” через Атлантичний Океан. 

Після смерті в 1506 році, Колумб  був похований у іспанському місті Вальядолід, а потім тіло перепоховали в Севільї. На прохання його невістки, рештки Колумба і його сина Дієго, були відправлені через Атлантичний океан на Гаїті, де були  поховані в соборі Санто-Домінго.

Коли французи захопили острів в 1795 році, іспанці викопали рештки Колумба та перевезли їх на Кубу. Після закінчення іспано-американської війни в 1898 році, рештки Колумба були знову поверненні до Севільї. Тим не менш, коробки з людськими рештками та ім’ям дослідника були виявлені всередині собору в Санто-Домінго у 1877 році.

Скоріш за все іспанці частково помилилися при перевезені решток до Іспанії. Дослідження  ДНК виявили, що рештки Колумба знаходятся і в Севільї, і в соборі в Санто Домінго. Таким чином Колумб похований по обидва береги Атлантичного океану.

10. Судова тяганина між спадкоємцями Колумба та Іспанськими монархами тривала до 1790 року.

Після смерті Колумба, його спадкоємці вели тривалі судові суперечки  з представниками іспанської корони. Нащадки Колумба прагнули довести у суді, що королі Іспанії не виплатили всі гроші, які були обідцяні видатному досліднику. Більшість з позовів були врегульовані у 1536 році, проте судові розгляди затягнулися майже на 300 років.

Оригінал: history.com

Схожі статті

Залишити відповідь