Чорна Смерть

Автор | 03.05.2024

Чорна Смерть була занесена до Європи морем в жовтні 1347, коли 12 генуезьких кораблів  зайшли до сицилійського порту Мессіна після довгої подорожі Чорним морем.

На людей, які зібралися на пристані, щоб привітати моряків,  чекала несподіванка: більшість матросів на кораблях були мертві, а ті, хто був ще живий, були тяжко хворими.

Скоріш за все, через те, що хворі моряки були покриті  чорними пухирями,   з яких сочилася кров та гній, епідмемія чуми отримала назву: ” Чорна Смерть”. Сицилійської влади поспішно наказала “флоту смерті” піти з гавані, але це не змогло зупинити поширення епідемії: протягом наступних п’яти років, таємнича чорна смерть уб’є більш ніж 20 мільйонів чоловік в Європі, майже третина населення континенту.

“Чорна смерть”

Епідемія Чуми

Ще до появи “смерті судів” в порті Мессіна, до європейців доходили чутки про «велику моровицю”, яка лютувала  на  торговельних шляхах Близького і Далекого Сходу (На початку 1340-х роках, хвороба вразила Китаї, Індії, Персії, Сирії та Єгипту).

Однак, європейці навіть не могли увявити жах який чекав на них: “У чоловіків, так і у жінок”, писав італійський поет Джованні Боккаччо: “На початку хвороби з’являються пухлини на паху або під пахвами розміром з яйце”.

Кров і гній просочувалися з цих дивних набряків, які супроводжувалися безліччю інших неприємних симптомів, таких як: лихоманка, озноб, блювота, діарея, жахливі болі, а потім, через деякий час смерть.

Чорна Смерть була дуже легко заразною, настигала всіх без розбору: “достатньо лише простого дотику до одягу”, пише Боккаччо, ” і ви захворієте”. Хвороба була дуже смертельною. Люди могли бути абсолютно здоровими, але коли вони лягали спати, на ранок вже могли не прокинутися.

Розуміння Чорної Смерті

Вчені визначили, що Чорна Смерть, тепер відома як чума, поширюється бацилою, що називається – чумна паличка (латиною Yersina pestis). Чумна паличка передається від людини до людини повітрям, а також через укуси інфікованих бліх і щурів.

Ці шкідники були поширені майже скрізь у Середньовічній Європі, вони були  на борту суден всіх типів – тому не дивно, що смертельна чума  поширювалася через європейські порти. Після Мессіни,  чорна смерть проникає у порт Марселя у Франції, та у порт Туніс у Північній Африці. Пізніше,  епідемія чуми починається на  Рим та Флоренцію, ці два міста в центрі Італії, були центрами мережі торгових шляхів. До середини 1348, Чорна Смерть вразила Париж, Бордо, Ліон та Лондон.

Сьогодні, ця трагічна послідовність подій, є цілком раціональною і науково пояснюваною. Проте,  у середині 14-го століття, здавалося, не було ніякого раціонального пояснення трагічній епідемії Чорної Смерті.

Тоді, ніхто точно незнав, як чума могла передаватися від одного пацієнта до іншого, це підтверджують згадки середньовічних лікарів: «миттєва смерть настає, коли повітряний дух рятуючись від очей хворого вражає здорову людину, що стоїть поруч і, дивиться на хворого “. Ніхто в Середньовіччі не міг знати, як запобігти або лікувати чуму.

Між тим, в паніці, здорові люди робили все можливе, щоб уникати хворих. Лікарі відмовлялися бачити пацієнтів, священики відмовлялися проводити останні обряди. Власники магазинів закриті магазини.

Багато людей тікали з міста в село, але й там вони не могли уникнути чуми: хвороба уражала також корів, овець, кіз, свиней та курей, а також людей. Внаслідок загибелі овець в Європі настала нестача вовни.

Люди, відчайдушно намагаючись врятувати себе, навіть відмовивлялися від своїх хворих та помираючих близьких. Лікарі використовували найрізноманітніші методи лікування чуми, які у переважній більшості були абсолютно неефективними та відверто забобонними, такі як: лікування нафтою, кровопусканням, обкуренням хворих різними травами та ін.

Кара Божа?

В Середні Віки не розуміючи біології захворювання, багато людей вважали, що Чорна Смерть була свого роду Божественним покаранням – відплатою за гріхи, такі як: жадібність, богохульство, єресь, блуд.

За цією логікою, єдиним спосібом подоланням чуми було отримати прощення гріхів. Деякі люди вважали, що єдиний спосіб подолати чуму – це очистити свої громади від єретиків та інших грішників. Так, наприклад, багато тисяч євреїв були вбиті у 1348 і 1349 роках.

Крім цього, серед населення поширюється релігійний фанатизм, люди масово починають наслідувати Христа в своїх дуже  фанатичних діях, наприклад займаючись самобичування, люди прагнули наслудувати Христа в його стражданнях, щоб очиститися від гріхів та уникнути чуми.

Епідемія чуми вичерпала себе на початку 1350 року, проте чума ще з’явилася  протягом наступних століть. Сучасні санітарні умови та загальний розвиток медецини значно пом’якшують наслідки цього захворювання, але не усунути чуму повністю.

Оригінал:history.com

 

Схожі статті

Залишити відповідь