Карибська Криза. 10 фактів, які ви можете не знати про Карибську Кризу

Автор | 15.04.2024

Вранці 16 жовтня 1962 року, радник з національної безпеки М. Банді повідомив Президента США Дж. Ф. Коннеді, що американська розвідка виявила на Кубі радянські ракети, всього в 145 км  від території США. Це стало початком Карибської Кризи або Кубинської Ракетної Кризи (як вона називається в Американській історіографії), яка ледь не призвела  до початку ядерної війни. В 50-ту річницю Карибськоої кризи, Вашій увазі пропонується 10 незвичайних фактів про часи, коли Холодна війна ледь не стала “Гарячою”.

Президент Кеннеді

1. Аерофотознімки, які були зроблені з розвідувальних літаків Lockheed U-2, були проаналізовані в  таємному офісі ЦРУ, де розташовувалася компанія з  продажу  вживаних автомобілів.

Процівники компанії, навіть не здогадувалися, що в той час, як вони продавали автомобілі, в одній будівлі   з ними, працювали агенти ЦРУ

Знімки, що зробли літаки Lockheed U-2, надсилалися на Секретні Об’єкти ЦРУ, які розташовувалися в незвичайних місцях: в бідівлі компанії, що займалася продажем вживаних автомобів, компанія розташовувалася в депресивному районі Вашингтона, Округ Колумбія, в будівлі Національного Центру Фотографії США.

Аерофотознімки Карибської Кризи

2. Радянський Союз маскував свої війська під  спеціалістів з сільського господарства.

Починаючи з літа 1962 року в СРСР готувалася таємна операція під кодовою назвою “Операція Анадир”. Велика кількість радянських військових була замаскована під сільськогосподарських  радників, яким була видана відповідна уніформа. В той час, як ЦРУ повідомляло, що на 20 жовтня 1962 року на Кубі було розміщено від 6000 до 8000 радянських військовослужбовців, справжнє їх число було набагато  більше – понад 40000.

3.  Щоб запобігти можливості масових хвилювань серед населення США у зв’язку з відміною зустрічей Президента Кеннеді з населленям, лікарями Кеннеді була вигадана застуда, якою нібито захворів Президент.

Щоб не викликати стурбованість американської громадськості в перші дні кризи, Кеннеді намагався зберегти свій офіційний розклад.  Однак, 20 жовтня 1962, він несподівано прилетів з Чикаго до Вашингтона. Лікарі Президента сфабрикували історію, що  Кеннеді  страждає від застуди та має невелике підвищення температури.У той час як помічники Презедента повідомляли пресі, що Кеннеді буде проводити весь день в ліжку, замість цього він  протягом п’яти годин брав участь у зустрічі з радниками перш ніж прийняти рішення про введення військово-морської блокади Куби.

4. Помічники Президента Кеннеді підготували промову про  військове вторгнення на Кубу.Президент Кеннеді звертається до  громадськості22 жовтня, під час виступу на телебачені, Президент Кеннеді зробив заяву про початок морської блокади Куби. В альтернативній промові, Кенеді мав повідомити громадян США про початок військової операції зі знищення ядерної загрози на Кубі: “Цього ранку, я віддав наказ збройним силам знищити ядерну загрозу на Кубі”.

5. Радянський шпигун передав американській та британській розвідкам дуже цінну інформацію про радянські ракетні системи.

Полковник Олег Пеньковський, офіцер радянської військової розвідки передав багато таємної інформації  ЦРУ і британської розвідки про ракетні системи на Кубі.  Ця інформація виявилася надзвичайно цінною для агентів ЦРУ, і була використана при  ??аналізі аерознімків над Кубою. 22 жовтня 1962, співробітники КДБ заарештували Пеньковського в Москві, і як вважається,  він був визнаний винним в шпигунстві і страчений в 1963 році.

6. Під час Карибської Кризи американці втратили 8 військовослужбовців.

27 жовтня радянськими зенітними установками був збитий американський розвідувальний літак U-2, пілот літака майор Рудольф Андерсон загинув внаслідок цього інциденту. Пізніше, Рудольфа Андерсона було посмертно нагороджено медаллю «За видатні заслуги». За чотири дні до загибелі Андерсона, під час посадки на американській базі Гуантанамо розбився транспортний літак, загинуло 7 осіб.

7.   Обидві сторони пішли на компроміс.

Не можна оціювати події Карибської кризи з позиції перемоги США – це надто однобічно. 28 жовтня 1962 радянський лідер Микита Хрущов наказав прибрати радянські ядерні ракети з Куби, це не був односторонній крок. Американці також таємно зобов’язалася вивести проміжні ядерні ракети з Туреччини і не нападати на Кубу.

8. Таємна дипломатія вирішила Карибську Кризу.

Як вважалося раніше, Карибську Кризу вирішив здоровий глузд політиків, які не бажали допустити початок ядерної війни. Насправді все було більш прагматично. Долю Карибської Кризи вирішала таємна дипломатія США та СРСР. Після того,  як Кеннеді оголосив блокаду Куби, дипломати СРСР та США проводили постійні зустрічі з вирішення кризи. 28 жовтня було проведена таємна зустріч між американським послом Робертом Кеннеді та радянським послом Анатолієм Добриніним. Сторони домовилися про виведення американських ракет з Туреччини.

9. Кубинська ракетна криза тривала більше, ніж просто 13 днів.

Як вважається, Карибська Криза тривала 13 днів – вз моменту коли Президенту США показали знімки з американських розвідувальних літаків і до виводу радянських ракет з Куби. Проте, ще близько трьох тижнів американські війська були в стані боєвої готовності, слідкуючи за процесом виводу радянських ракет з Куби.

10. Хоча адміністрація Кеннеді думала, що вся радянська ядерна зброя покинула територію Куби, це було не так.

Президент Кеннеді був задоволений виводом радянських ракет з Куби 20 листопада 1962 року. Проте в радянських документах міститься інформація, що хоча всі ракети середнього та ближнього радіусу дії були виведені, на Кубі залишилося 100 ядерних ракет дальнього радіусу дії, про які американці абсолютно не знали. Ракети перебували на території Куби до 10 грудня 1962 року, про що американці дізналися лише через декілька десятиліть.

Джерело: history.com

Схожі статті

Залишити відповідь