Велика Депресія у США

Автор | 10.04.2024

Велика депресія (1929-39) це найглибша та найтриваліша економічна криза в  історії західного  світу. У Сполучених Штатах, Велика депресія почалася незабаром після краху фондового ринку – у жовтні 1929 року, який посіяв паніку на  Уолл-стріт знищила активи мільйонів інвесторів. Протягом наступних кількох років, рівень споживчих витрат та інвестицій впав, викликаючи різке зниження обсягів промислового виробництва та підвищення рівня безробіття.  До 1933 року, коли Велика депресія досягла свого найнижчої точки, близько 13 – 15 мільйонів американців були безробітними і розорилася майже половина банків.

Хоча заходи та реформи адміністрації президента Франкліна Д. Рузвельта і допоміги зменшити деякі наслідки Великої депресії,  у 1930-і роки, економіка ще не змогла відновитись в повній мірі до показників 1929 року. Тільки у 1939 році з початком Друої світової війни, яка сприяла остаточному подоланню екнономічної кризи.

Початок Великої Депресії : Обвал фондового ринку у 1929 році

Починаючи з  літа 1929 року, Американська економіка вступила в рецесію  – споживчі витрати починають падати, а кількість непроданих товарів почанає накопичуватися, тим самим відбувається уповільнення виробництва. У той же час, ціни на акції продовжують рости, і до осені того ж року, вони досягли рівня, який вже не міг бути виправданий очікуваним у майбутньому рівнем доходів. 24 жовтня 1929 року, фондова булабашка лопнула –  інвестори починають масово продавати акції.

Рекордна кількість   акцій  – 12,9 млн, була продана у той же день, відомий як “Чорний четвер.” Через п’ять днів,  відбувся “чорний вівторок” – близько 16 млн акцій було продано після того, як інша хвиля  паніки охопила Уолл-стріт. Мільйони акцій практично обезцінились і десятки тисяч людей збанкрутували.

Обвалу фондового ринку призвів до втрати довіри  до фінансових установ, що ознаменувало падіння інвестицій у промисловість та будівництво. Через звільнення, американці масово втрачають роботу. А тим, кому пощастило залишитися на робочому місці, знижують заробітку платню, що ще більше посилює падіння купівельної спроможності населення .Багато американців були змушені купувати в кредит товари першої необхідності – їжу, ліку тощо.

Золотий стандр валютий, який дотримувався у всьому світі, через те, що визначав фікосваний обмінний курс валют , сприяв поширенню депресії зі Сполучених Штатів по всьому світі, особливо у Західній Європі.

Поглиблення Великої депресії: банківська криза та дії адміністрації Герберта Гувера

Незважаючи на запевнення президента Герберта Гувера та інших урядовців, що криза мине сама собою, ситуація продовжували погіршуватися протягом наступних трьох років. До 1930 року, вжє 4 мільйони американців втратили роботу; 1931 році число безробітних зросло до 6 мільйонів. У той же час, промислове виробництво  скоротилося вдвічі. Зростає кількість бездомних по всій америці, велика кількість людей починає голодувати.

Фермери через посуху та падіння цін на продовольство ще у 20-ті роки,  не могли дозволити собі зібрати урожай, і були змушені залишити його  гнити в полях, а в цей самий час, в  інших місцях люди просто голодували.

Восени 1930 року починається перша з чотирьох хвиль банківських панік, так як велика кількість інвесторів втратили впевненість у платоспроможності своїх банків та зажадали зняти свої депозити в готівці, банки перестають видавати нові кретиди, щоб повернути кошти по депозитам.

Друга паніка знову охопила банки навесні і восени 1931 та восени 1932 року.  Вже початку 1933 року тисячі банків банкрутіють, що ще більше посилює кризу.

Під час банківсьої кризи, адміністрація Гувера намагалися підтримувати збанкрутілі банки та інші фінансові установи за допомогою  державних позик; ідея полягала в тому, щоб банки отримавши кошти, в свою чергу, давали кредити для бізнесу, що повинно було призупинити падіння виробництва.

Новий курс Рузвельта

Президент Гувер, як типовий республіканець,  вважав, що уряд не повинен безпосередньо втручатися в економіку, і що влада не зобов’язана створювати нові робочі місця або забезпечити економічну допомогу для своїх громадян. У 1932 році, США  ще білье погрузли  у Великій депресії –  близько 13-15 мільйонів чоловік (або більш ніж на 20 відсотків населення США в той час) були безробітними. Така ситуація дозволила з легкістю перемогти  на Президентських виборах демократу Франкліу Д. Рузвельу.

 Ситуація в країні була дуже напруженою. До дня інавгурації (4 березеня 1933), по всій території США прокотилася четверта хвиля банківських панік – закрилися тисячі банківських установ. Казначейство США не мало достатньо коштів, щоб платити заробітню платню всім державним працівникам.

Проте,  Рузвельт був сповнений оптимізму та впевненості у своїх силах,  заявивши, що “єдине, чого ми повинні боятися, це самий страх”.

Адміністрація Рузвельта робить  негайні кроки для вирішення економічних проблем в країні, по-перше були оголошені “банківські канікули”, в ході яких всі банки будуть закриваті, поки Конгрес міг приймав нові  закони та проводив реформи, через деякий час указом Рузвельта банки знову були відкриті.

Президент також  ввів практику спілкування з громадськостю за допомогою радіо. Ця серія передач які отримали назву   “бесіди біля каміна” були спрямовані на пояснення реформ та ситуації в країні та на міжнародній арені. Ці дії сприяли відновленню суспільної довіри до влади.

Протягом перших 100 днів Рузвельта при владі, його адміністрація прийняла закон, який був спрямований на стабілізацію промислового і сільськогосподарського виробництва, створення робочих місць.

Крім того, Рузвельт прагнув реформувати фінансову систему, створивши Федеральну корпорація зі страхування депозитів (FDIC) для захисту рахунків вкладників і Комісію з цінних паперів і бірж США (SEC) для регулювання фондового ринку та недопущення зловживань подібних до тих, що привели до кризи 1929 року .

Важкий шлях до одужання

Серед реформ нового курсу, які допомогли у відновленні економіки від Великої депресії були в Tennessee Valley Authority (TVA) – побудова гребель та гідроенергетичних проектів з метою контролю повеней і забезпечення електроенергією  збіднілої долини Теннессі регіону на Півдні США, а такоже Works Project Administration (WPA) –  програма була спрямована на створення нових  робочих місць.  Протягом 1935-1943 років WPA залучила  8,5 мільйона чоловік по всій території США.

Починаючи з весни 1933 року, економіка починає потроху відновлюватися. Протягом наступних  трьох років відбувається поліпшення економіки, протягом якого реальний ВВП (з поправкою на інфляцію) виростає в  середньому на 9 відсотків на рік.

Проте економічне зростання було недовгочасним. Різкий спад виробництва вдарив у 1937 році, що було частково викликано рішенням Федеральної резервної системи  по збільшенню своєї потреби у резервних коштах.

Знову економіка почала відновлюватись у 1938 році.  Проте наслідки Виликої депресії тривали до початку Другої світової війни.

Велика депресія сприяла до поширення екстремістських політичних рухів у різних європейських країнах, головним чином, до сприяла приходу до влади  нацистського режиму Адольфа Гітлера у Німеччині.

Німецька агресія, що почалася у  1939 році, змусила уряд США звернути свою увагу до зміцнення військової інфраструктури Сполучених Штатів, хоча офіційно США продовжували зберігати нейтральність.

За рішенням Рузвельта, США починають  підтримати Англію та Францію у боротьбі проти Німеччини та інших держав осі. Урядові замовлення у військовій сфері сприяють виходу економіки з кризи – створюються все  більше і більше робочих місць у приватному секторі.

Напад Японії на Перл-Харбор у грудні 1941 року ознаменував вступ США  війну. Підприємства починають працювати на повню потужність. Розширюється промислове виробництво, а також розширюється призов на військову службу, і починаючи з 1942 року,  рівня безробіття знижується до рівня 1929 року.

Джерело: history.com

 

Схожі статті

Залишити відповідь