Єгипетські піраміди

Автор | 22.05.2024

Піраміди були побудовані у часи, коли Єгипет був однією з найбагатших та найпотужніших цивілізацій у світі. Уособленням могутності Давнього Єгипту були Великі Піраміди в Гізі, які є одним з найбільш визначних штучних споруд в історії людства.

Піраміди символізували велич та могутність фараонів,  місце яке займав фараон в єгипетському суспільстві. Хоча піраміди будувалися від початку Давнього царства до династії Птолемеїв, пік будування пірамід тривав за часів правління від третьої до шостої династії – близько 2325 рік до н.е.

Фараон в єгипетському суспільстві

Протягом четвертої та п’ятої династій Давнього царства,  Єгипет вступає в смугу економічного та політичного процвітіння. В цей час, правителі Єгипту займають унікальне положення в суспільстві. За уявленнями давніх єгиптян, фараони були послані Богами, щоб служити посередниками між простими людьми та богами на Землі. Через це, фараони навіть після смерті перебували у недоторканості від простих смертних. Вважалося, що кожний померлий фараон ставав богом Осірісом, а кожний новий фараон богом-соколом Гором, який служив захисником бога сонця Ра.

 

фараон Хафру

фараон Хафру

Стародавні єгиптяни вірили, що, коли фараон померав, частина його духу (відомий як “ка”) залишалася зі своїм тілом. Щоб правильно доглядати за його духом, труп фараона був муміфікували, і всі необхідні для життя речі, ховалися разом із ним, у тому числі золоті судини, продукти харчування, меблі та ін. речі.

Піраміди перебували у центрі культу мертвого фараона, який мав правити і після своєї смерті. Його багатство ховали разом з ним, а також біля піраміди будували менш грандіозні гробниці його дружин, родичів, знаті, священників.

Ранні Піраміди

З початку династичної епохи (близько 2950 року до н.е.), будувалися царські гробниці  -вирізалися у скелі та покриті плоским дахом прямокутні будівлі, відомі як “мастаба”, які вважаються попередниками пірамід. Найстаріші з відомих пірамід були побудовані в Єгипті близько 2630 р. до н.е. у місті Саккарі, для фараона третьої династії Джосера.

Піраміда Джосера

Піраміда Джосера

Піраміда Джосера, відома як «Ступінчата піраміда», спочатку будується як типова мастака, але згодом виросла у набагато більш масштабну будівлю. Письмові джерела свідчать, що архітектором піраміди Джосера був жрець та лікар Імхотеп, який згодом був обожнений, і виступав як покровитель писарів та цілителів Данього Єгипту.

Протягом майже 20 років правління Джосера, будівельники поклали шість  східчастих шарів каменю. В кінцевому підсумку висота піраміди сягнула 62 метрів, і була найвищою будівлею того часу.  Крім піраміди, був побудований цілий загробний комплекс  храмів та святинь, які мали слугувати як господарські будівлі для Джосера після смерті.

Після Джосера, ступінчаста піраміда стала нормою, для наступних фараонів. Проте жодна із наступних ступінчастих пірамід, так і не була завершена, через те, що фараони правили дуже мало часу.

Найбільш ранньою пірамідою з гладкими гранями, є піраміда фараона першого четвертої династії Снофру (2613-2589 до н.е.). Піраміда Снофру ще відома як Червона Піраміда – цю назву піраміда отримала через колір вапняку, з якого була побудована основа Піраміди.

Великі Піраміди Гізи

Найбільш знаменитими пірамідами Давнього Єгипту, є піраміди які розташовані на західному березі Нілу, в селі Гіза, біля сучасного Каїра. Найстаріша та найвідоміша Велика Піраміда, є єдиною пам’яткою із Семи Великих чудес Античного світу, які полюбляли складати античні автори.

Велику піраміду побудував наступник Снофру – Хуфу (в грецькій традиції Хеопс), другий із восьми правителів четвертої династії. Хоча Хуфу правив протягом 23 років у 2589-2566 р.  до н.е., дуже мало відомостей про його правління. Бічні сторони основи піраміди досягають у середньому  230 метрів, а  первісна висота піраміди сягала 147 метрів, що робить її найбільшою пірамідою у  світі.

Великі Піраміди Гізи

Великі Піраміди Гізи

Поруч з Великою Пірамідою вишикувалися  три невеликі піраміди, які були побудовані для дружин Хуфу, і ще одна могила поблизу, містила порожній саркофаг своєї матері, королеви Хетепхерес. Як і інші піраміди, піраміда Хуфу оточена  мастабами, де були поховані  родичі та посадові особи фараона, які мали  супроводжувати і підтримувати Хуфу у загробному житті.

Середня піраміда у Гізі була побудована для сином Хуфу – Хафром (2558-2532 роки до н.е.). Унікальною особливістю піраміди Хафра був побудований всередині поховального комплексу Великий Сфінкс – статуя опікуна, що була вирізана у вапняку з головою людини і тілом лева. Сфінкс був найбільшою статуєю у стародавньому світі,   довжиною у 72 метри і висотою у 20 метрів.

У 18-й династії (бл. 1500 р. до н.е.) Великий Сфінкс відігравав роль святині бога Гора. Найпівденніша піраміда в Гізі була побудована для сина Хефрена Мікерена (2532-2503 р. до н.е.). Висота Піраміда Мікерена 65 метрів, найменша із трьох пірамід,  і є попередником менших пірамід, які будуть побудовані за правління п’ятої та шостої династії.

Кінець ери пірамід

Піраміди продовжували будувати протягом п’ятої і шостої династій, але їх  якість і масштаб будівництва знинився  в цей період – це пряме відображення втрати фараонів влади та багатства у Єгипті.

На більш пізніх пірамідах Старого царства, починаючи з фараона Унаса (2375-2345 роки до н.е.), будівники пірамід, почали поміщати письмові звіти про події  царювання фараона на стінах похоронної камери і на решті інтер’єру піраміди. Ці написи відомі як Тексти пірамід, дуже важливі джерела з історії  Давнього Єгипту.

Останнім з великих будівельників пірамід був фараон Пепі II (2278-2184 роки до н.е.), другий фараон VI династії, що прийшов до влади ще хлопчиком, і правив протягом 94 років. Ще до правління фараона Пепі, Старе царство поступово занепадає, фараон втрачає свою владу, зростає роль знаті та жреців.

Піраміда Пепі II

Піраміда Пепі II

Піраміда Пепі II, що побудована у Саккарі, будувалася близько 30 років. ЇЇ висота набагато менша за піраміди попередніх фараонів – 52 метра. Зі смертю Пепі, Єгипет вступає в період потрясінь, відомий як Перший Перехідний період. Пізніше, фараони 12-ї династії, повернеться до традиції будівлі пірамід, але вже ніколи піраміди не сягали таких масштабів, як Великі піраміди.

Піраміди Сьогодні

Більшість пірамід та інших памяток Давного Єгипту були пограбовані, ще в часи Античності та Середні віки. До недавнього часу, місцеве населення використовувало камінь з пірамід, як будівельний матеріал. Через це,  до нас дійшло дуже мало пірамід у початковому вигляді. Більшість пірамід втратили свою початкову висоту через повітряну ерозію та господарську діяльність людини. Проте, навіть у такому вигляді піраміди є найголовнішою туристичною пам’яткою сучасного Єгипту. Тисячі туристів зі всього світу відвідуються єгипетські піраміди кожен рік.

Схожі статті

Залишити відповідь